Dieta Lowfodmap

Dieta przeznaczona dla osób zmagających się z problemem przerostów bakteryjnych w jelicie cienkim, czyli SIBO/IMO.
Pamiętajcie, że mimo doniesień medialnych i marketingu wprowadzenie diety nie gwarantuje wyleczenia SIBO, a jedynie złagodzenie objawów.
Dieta Lowfodmap jest kolejnym etapem (po fazie I farmakologii) leczenia SIBO.
Należy ją stosować przez okres 6 do 8 tygodni.

Dieta Lowfodmap składa się z trzech etapów: eliminacji, reintrodukcji oraz personalizacji.

Pierwszy etap polega na całkowitym wykluczeniu z diety na okres 6 do 8 tygodni pokarmów bogatych w FODMAPs. Kolejną fazą jest tzw. reintrodukcja, czyli ponowne wprowadzanie produktów high FODMAPs do diety Trzeci etap obejmuje ustalenie długoterminowej diety pomagającej powrócić do prawidłowego żywienia.

Kiedy stosowanie diety low FODMAPs może być pomocne?

zespół jelita drażliwego – badania naukowe pokazują istotne statystycznie różnice grupowe dla diety low FODMAPs w porównaniu z innymi dietami w odniesieniu do objawów żołądkowo-jelitowych, bólów brzucha i jakości życia związanej ze zdrowiem u pacjentów z IBS.
przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) – wykazano, że u znacznej części pacjentów z IBS występuje SIBO, co koreluje dodatnio z intensyfikacją takich objawów klinicznych, jak wzdęcia i zaburzenia rytmu wypróżnień, a zwłaszcza pojawienie się biegunek. Wobec czego wydaje się, że stosowanie diety low FODMAPs może łagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u osób z SIBO.
nieswoiste choroby zapalne jelit – wykazano, że u znacznej części pacjentów z IBS występuje SIBO, co koreluje dodatnio z intensyfikacją takich objawów klinicznych, jak wzdęcia i zaburzenia rytmu wypróżnień, a zwłaszcza pojawienie się biegunek. Wobec czego wydaje się, że stosowanie diety low FODMAPs może łagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u osób z SIBO.
przewlekłe występowanie wzdęć, nadmiernych gazów jelitowych, biegunek, zaparć – pojawienie się od czasu do czasu wzdęć czy gazów po obfitszym posiłku jest jak najbardziej normalne i zdarza się każdemu. Dopiero uporczywe i chroniczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i przyjrzenia się bliżej swojemu stanu zdrowia.
Założenia makroskładników w diecie lowfodmap są na II miejscu, gdyż to jest dieta lecznicza.
Nie wiesz jaka dieta będzie dla Ciebie najlepsza? Skonsultuj się z nami!

lub zadzwoń 791152525

Każda z naszych diet może być skomponowana indywidualnie w zależności od potrzeb klienta pod kątem kaloryczności, zawartości białka, tłuszczu oraz węglowodanów.
Catering dietetyczny z Limanowej oferuje również przy zakupie dowolnej diety możliwość dokupienia obiadu z diety odchudzającej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób które są na diecie i chcą zapewnić ciepły posiłek pozostałym członkom rodziny.